מה משפיע על עלויות הבנייה?

מה משפיע על עלויות הבנייה?

בניית בית כמוה כיציאה למסע קניות. אם אתם קונים מותגים זה עולה יותר, אם אתם עושים את זה בלונדון, זה עולה עוד קצת. אם אתם קונים את זה בחנות מפעל בבית שאן, זה עולה פחות. בקיצור- אפשר לומר כי עלות של כל ר סעיף במפרט של בניית בית תלוי במפקח הבנייה שלכם שיודע איפה לעשות את הרכישות והיכן. אבל יש כמובן עוד כמה גורמים ישירים שמשפיעים על עלויות הבנייה: אזור גיאוגרפי (עלות בנייה בשומרון היא לא כמו עלות בנייה בכפר שמריהו). הצרכים בבנייה של הבית המסוים הזה (למשל בידוד), חלונות, ביסוס מיוחד (בבניה על צלע הר) ועוד. כל המשתנים הללו קובעים את עלויות התקציב ומשתקפים בו.

 

מהי הטופוגרפיה של המגרש?

בחירת המגרש היא הדבר הראשון שעושה כל מי שמתכנן לבנות בית פרטי. אבל הטופוגרפיה (התוואי) לא פחות חשוב. כל מגרש דורש התייחסות אחרת בפיתוחו ולכן גם העלויות הן שונות. יש מגרש שטוח בגובה פני הכביש, מגרש יורד ומגרש עולה. קווי הבניין הם אלה שתוכם ניתן לתכנן את הבית ולא ניתן לצאת מהם. קווי הבניין הם נגזרת של קווי המגרש ותואמים לו, והתוואי של המגרש הוא זה שיקבע את עלויות הפיתוח שלו. במגרשים שיש למשל בינם  לבין הרחוב הפרשי גובה, יש צורך למשל בקירות תומכים ולכן זה עולה כסף. בנוסף יש להשקיע כמובן במדרגות, שטחים מרוצפים, שבילים, משטחים, גדרות ועוד, וזה מייקר את העלויות. מגרשים בעלי זוויות או מעוגלות, מגבילים אגב את תכנון הבית.

 

איפה אתם בונים בית?

מיקומו הגיאוגרפי של המגרש, קובע מהן הדרישות הפיזיות לבניית הבית.  כלומר מהם חומרי הגלם האידיאליים אם למשל רוצים לבנות בית ליד הים, בקרית שמונה או בערבה? זה דורש חומרי גלם אחרים. האם המגרש ממוקם בקרבה למקורות רעש, שדה תעופה, לונה פארק, יהיה צורך בחומרי בידוד טרמי ואקוסטי ייעודיים. בנוסף, אם בית בסביבה כפרית, שרוצים "להכניס" אליו גם נוף, דורש חלונות ודלתות  במידות לא סטנדרטיות בהזמנה מיוחדת.

 

כמה קומות יהיו לבית?

לתכנון האדריכלי של הבית, יש השפעה על התקציב. אם בונים בית חד מפלסי, בית של שתי קומות או בית עם כמה מפלסים, זה תקציב אחר לגמרי. זה אומר מדרגות, גג, מעקות ועוד. גם שינויים שנעשים במהלך הבנייה, משתקפים  בעלויות חדשות.

חיפוי טבעי או טפט? פורצלן גרניט או פרקט?

לכל מרכיב בבנייה וגם בעיצוב הבית, יש גם סעיף תקציבי. ככל שהמרכיבים היו יותר יקרים ומיוחדים, כך הם יעלו יותר. כל החלטה שתתקבל בקשר לבחירת המרכיבים צריכה להיעשות בשיקול דעת מושכל, תוך שמירה על התקציב. המפרט הטכני כולל מאות מרכיבים ולכל אחד צריך להתייחס בכובד ראש. בדרך כלל ידוע כי חריגות של תקציב בבנייה פרטית, נגרמות דווקא מהרכישות של הדברים הקטנים לא הגדולים. כלומר- לא מהבטון אלא מהברזים למשל.

 

איך בוחרים מפקח בנייה?

בחירה של מפקח בנייה מוסמך ובעל ניסיון, היא ערובה להצלחת פרויקט בנייה ולהוזלת עלויות וחיסכון בזמן. המפקח צריך להיות מסור ונוכח כל יום בשטח, ולבחור ולהעסיק מראש את קבלני המשנה הכי טובים, ולדאוג שהם ועובדיהם מבצעים את עבודתם כראוי, כי כל עיכוב או תיקון מחדל עולה כסף ומייקרת את הפרויקט. מפקח בנייה יתעקש על כל קוטר ברזל בבטון המזוין, ידאג שהעובדים לא "יעגלו פינות" אלא יבצעו כל שלב בבנייה ממש לפי הספר, לפי התקן ועם חומרי הגלם הכי איכותיים שיש ובכך יתרום לאיכות הפרויקט ואפס ליקויי בנייה.. הוא זה שיפקח על לוח הזמנים ויזרז ויחיש שלבים בעבודה. יבצע שינויים וידרוש עוד עובדים אם יש צורך, וכן יכין וינהל את התקציב בצורה אופטימלית,  תוך שקלול כל העלויות הידועות והמזדמנות לטובת האינטרס של הלקוח שלו.